TOP 5 powodów odmowy przyjęcia pasażerów na pokład samolotu

Planując podróż, wielu turystów wierzy, że jeśli mają wykupiony bilet, na pewno zostaną wpuszczeni do salonu transportu. Jednak odmowa wejścia na pokład autobusu nie jest zjawiskiem rzadkim. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy posiadasz bilet.

Aby uniknąć takich problemów, przed dokonaniem rezerwacji zapoznaj się z regulaminem i wymaganiami przewoźnika. Na stronie serwisu euroTICKET możesz z wyprzedzeniem dowiedzieć się wszystkiego, co Cię interesuje, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Rozważmy przypadki, w których kierowca może odmówić pasażerowi wejścia na pokład autobusu, nawet jeśli posiada on bilet. Główną przyczyną jest wina samego posiadacza biletu, który zlekceważył zasady zachowania w autobusie lub nie zapoznał się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi przekraczania granicy.

Pasażer jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków

W takim przypadku można odmówić podróży nie tylko w przypadku wsiadania do autobusu międzynarodowego, ale także w każdej innej formie transportu. Można stwierdzić, że dana osoba wypiła za dużo lub użyła substancji zabronionych za pomocą następujących znaków:

  • charakterystyczny zapach – np. napojów alkoholowych;
  • zdezorientowana, niezrozumiała mowa;
  • rozszerzone lub odwrotnie zwężone źrenice;
  • niepokój lub zwiększona senność;
  • mętne widzenie, brak reakcji na to, co dzieje się wokół.

W takim przypadku odmowa przewozu pasażera jest oczywista i nie podlega zaskarżeniu. Powód jest jasny – osoba, która spożyła alkohol lub narkotyki, może zachować się niewłaściwie w stosunku do kierowcy i innych pasażerów.

Nie jest wykluczone również pogorszenie samopoczucia w drodze – w tym przypadku przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności. Dlatego przed wejściem na pokład autobusu należy zrezygnować z napojów alkoholowych, nawet w małych ilościach. Jeżeli zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu, po drodze możesz odczuwać zawroty głowy i nudności.

2. Pasażer nie posiada przy sobie wszystkich dokumentów niezbędnych do podróży

Głównym dokumentem, który każdy powinien posiadać, jest paszport biometryczny (do przekraczania granicy bez wizy). Ponadto istnieją inne dokumenty, które mogą być wymagane od pasażera. Przed wejściem na pokład sprawdzana jest obecność tych dokumentów. Jeżeli okaże się, że pakiet dokumentów jest niekompletny, nawet jeśli posiadasz bilet, nie będziesz mógł wsiąść do autobusu.

Powodów odmowy podróży w takim przypadku jest wiele. Po pierwsze, kierowca stara się w ten sposób uniknąć problemów i niepotrzebnych opóźnień na granicy związanych z dodatkowymi kontrolami. Po drugie, posiadanie kompletnego pakietu dokumentów to jeden z wymogów, jakie musi spełnić każdy pasażer. Po trzecie, jest to jeden ze sposobów zapobiegania oszustwom.
Wymóg ten dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt, które właściciele zabierają ze sobą na pokład. Dlatego przed wyjazdem koniecznie zapoznaj się z aktualnym wykazem dokumentów potrzebnych do wyjazdu za granicę. Można go zobaczyć na stronie internetowej Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, w razie potrzeby dzwoniąc z telefonu komórkowego pod numer 1598 (38044-527-63-63 dla połączeń z zagranicy).

3. Pasażer zabrał ze sobą więcej bagażu niż jest to dozwolone

Kupując bilet, koniecznie zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi bagażu przewoźnika. Ograniczenia mogą dotyczyć:

  • liczba jednostek, które można umieścić w bagażniku;
  • rozmiar i waga walizki;
  • ilość sztuk bagażu podręcznego (pasażer zabiera go ze sobą do kabiny).

Odmowa wejścia na pokład samolotu w takiej sytuacji nie jest możliwa, gdyż pasażer zabiera ze sobą dużą ilość bagażu. Zgodnie z warunkami przewoźnika za dodatkowe jednostki trzeba dopłacić. Kwota w każdej firmie jest inna – przykładowo w niektórych może to być określony procent ceny biletu.

Wymagania dotyczące ilości sztuk, rozmiaru i wagi walizki mogą się różnić w zależności od kraju, przez który będziesz podróżować. Dlatego należy wcześniej zapoznać się z tymi warunkami. Generalnie nie należy zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy, gdyż może się okazać, że nie ma na nie miejsca w bagażniku.

4. Pasażer posiada przedmioty zabronione do przewozu

Dotyczy to także przypadków, gdy osoba posiadająca bilet nie została wpuszczona na pokład samolotu. Do autobusu nie można zabrać ze sobą:

  • narkotyki;
  • broń palna i amunicja do nich;
  • materiały wybuchowe, materiały łatwopalne;
  • szkodliwe chemikalia;
  • ostre przedmioty.

Ponadto przed wyjazdem zapoznaj się z listą przedmiotów, których nie można wwozić na terytorium sąsiadujących z Ukrainą krajów.

5. Pasażer podróżujący ze zwierzęciem nie posiada przewoźnika

Większość przewoźników umożliwia zabranie ze sobą zwierzaka w podróż. Konieczne jest jednak przygotowanie do niego nie tylko pakietu dokumentów. Aby pies lub kot mógł czuć się komfortowo w drodze i nie przeszkadzać innym pasażerom, musi posiadać transporter, koniecznie z twardym dnem.

Brak takiego pojemnika dla zwierzęcia jest powodem odmowy przyjęcia na pokład samolotu. Ponadto, jeśli podróżujesz z dużym psem, będzie on potrzebował kagańca i smyczy. Zapoznaj się wcześniej z wymogami dotyczącymi transportu zwierzaka, aby nie mieć problemów w przyszłości.

Najprostszym sposobem na uniknięcie problemów w trakcie podróży jest wcześniejsze przygotowanie dokumentów dla siebie i zwierzęcia. Konieczne jest także szczegółowe zapoznanie się z regulaminem konkretnego przewoźnika oraz wymogami dotyczącymi przekraczania granicy.